Belgeli .tr alan adı başvurusu için neler iletmem gerekmektedir?

Belgeli .tr alan adı başvurusu için neler iletmem gerekmektedir?


Online başvurusunu gerçekleştirdiğiniz ve ödemesini yaptığınız belgeli .tr uzantılı alan adlarınız için belge göndermeniz gerekmektedir. Nic.tr tarafından değerlendirme gerçekleştirilirken problem yaşamamanız için lütfen aşağıda belirtilen ibarelere uygun olarak belgelerinizi hazırlayınız ve iletiniz.

 1. Alan adı tahsis formunuzu doldurarak iletmeniz gerekmektedir. Her belgeli .tr uzantılı alan adı başvurusunda, “Alan Adı Tahsis Formu”nun iletilmesi gerekmektedir. İlgili formu metunic.com.tr adresi, “Alan Adı Hizmetleri” menüsü, “Formlar” linkinde bulabilirsiniz.

  • Başvurulan alan adı sahibi kuruluş ise formda; kurum yetkilisi adı, soyadı, imzası ve kurum kaşesi bulunmalıdır.
  • Başvurulan alan adı sahibi bireysel ise formda; ilgili kişi adı, soyadı ve imzası formda bulunmalı, kaşe basılmamalıdır.
  • Formda tarih bilgisini doldurunuz.
 2. Başvurmuş olduğunuz alan adında yer alan ibareyi destekler nitelikte belgenizi iletmeniz gerekmektedir.

  • Göndermeniz gereken belge türü bilgisine metunic.com.tr adresi, “Alan Adı Hizmetleri” menüsü, “Gerekli Belgeler” linkinden edinebilirsiniz.

3.Belgenizi iletmeniz için,

 • Belgelerinizi kontrol panelinizde bulunan “Belge Bekleyen .tr Uzantılı Alan Adı Başvuruları” başlıklı alandan yükleyebilirsiniz. Belgenizi yüklemek için “açık” seçeneğinde yer alan alan adınızın sağ tarafındaki “Belge Yükle” seçeneğinden yükleyebilirsiniz.

Online başvuru sonrasında belge iletimi, on beş (15) gün ile sınırlıdır.