Yurt dışında yer alan bir markaya sahip firmanın distribütörüyüm/anlaşmalı kuruluşuyum, nasıl başvuru yapmalıyım?

Yurt dışında yer alan bir markaya sahip firmanın distribütörüyüm/anlaşmalı kuruluşuyum, nasıl başvuru yapmalıyım?

Yabancı bir markanın distribütörü olarak alan adı başvurusu yapılmak isteniyorsa;

  1. Bu başvuru için öncelikle diğer alan adı başvuruları gibi online başvuru gerçekleştirilmelidir. Eğer alan adı distribütöre sahip kuruluşa kayıtlı olacaksa alan adı sahip bilgisine Türkiye’de bulunan bu kuruluşun adı yazılmalıdır. Ancak marka sahibi şirket adına kayıtlı olacaksa, alan adı sahip bilgisine bu yabancı firmanın adı yazılmalıdır.
  2. Belge gönderme aşamasında aşağıda belirtilen belgeler hazırlanmalı ve kontrol panelinizde bulunan “Belge Bekleyen .tr Uzantılı Alan Adı Başvuruları” başlıklı alandan yüklemelisiniz. Belgenizi yüklemek için “açık” seçeneğinde yer alan alan adınızın sağ tarafındaki “Belge Yükle” seçeneğinden yükleyebilirsiniz. İlgili belgeler:
    • Alan adı sahibi olacak kurum tarafından ad,soyad, imza ve kaşe bilgisi bulunan alan adı tahsis formu
    • Yabancı firmaya ait markanın tescil belgesi
    • Türkiye ile ticari ilişkiyi kanıtlar nitelikte bulunan distribütörlük belgesi, fatura (invoice) ya da imtiyaz anlaşması (franchising)
    • (Alan adı Türkiye’de bulunan şirket adına kayıtlı olacak ise) Yurt dışında bulunan ilgili firma tarafından başvurulan alan adının, Türkiye’de bulunan firma adına kayıtlı kalabileceğine izin veren bir yetki yazısı

Eğer bahsi geçen yabancı kuruluşun TPE’den bir marka belgesi varsa, üst tarafta bahsi geçen belgelere gerek olmayıp; online başvuru TPE’de bulunan markanın sahip bilgisine göre yapılıp, alan adı tahsis formu ve TPE’de bulunan marka belgesinin iletilmesi yeterlidir.

Eğer bahsi geçen yabancı kuruluşun Türkiye ile ticari anlaşma kapsamında bulunan bir marka türüne ait markası varsa, Türkiye’de kabul edilen bir marka ise (örn. Madrid protokolü, WIPO vb.); online başvuru ilgili yabancı firma adına ya da Türkiye’de bulunan temsilci firma adına yapılabilir. Alan adı sahibi olacak kurum tarafından ad,soyad, imza ve kaşe bilgisi bulunan alan adı tahsis formu, marka tescil belgesi ve eğer alan adı Türkiye’de bulunan şirket adına kayıtlı olacak ise yurt dışında bulunan ilgili firma tarafından başvurulan alan adının, Türkiye’de bulunan firma adına kayıtlı kalabileceğine izin veren bir yetki yazısı iletilmelidir.