DNS (SUNUCU)

Bilgisayar ağlarında yer alan alan adları (örn: metunic.com) ile bilgisayarların kullanmakta olduğu IP adresleri (örn. 11.11.11.11) arasında gerçekleşen dönüşümlerden sorumlu sistemdir. Tarafınıza tahsis edilmiş bir alan adını kullanabilmeniz için alan adınızı bir sunucu üzerinden tanımlamanız gerekmektedir. Bir diğer deyişle alan adlarını telefon rehberindeki isimlere, IP adreslerini de telefon numaralarına benzetebilirsiniz. Alan adı sunucusunu ise rehberin kendisi olarak düşünebilirsiniz.

Tarafınıza tahsis edilmiş alan adınıza bağlı alt alan adı (örn. alanadi.com için subdomain.alanadi.com) tanımlayabilir ve tercihinize göre dağıtabilirsiniz. Alt alan adı oluşturabilmeniz için henüz destek vermemekteyiz ancak konu ile ilgili çalışmalarımız devam etmektedir.
Alan adınızın aktif olarak faaliyete geçmesi için sunucu hizmeti aldığınızdan, alan adınızı bu sunuculara yönlendirdiğinizden ve alan adınıza içerik sağlayacak bir web sitesi hazırlamış olduğunuzdan emin olun. Alan adı tahsisi yapmak, aktif bir web sitesine sahip olmak için gereken şeylerden yalnızca bir tanesidir.

Alan adı sunucularınıza, DNS adreslerinin hatalı olarak sisteme girilmesi veya DNS adresleri özelinde yaşanan hatalar sebebi ile ulaşamıyor olabilirsiniz. Bunun için DNS adres bilgilerinizin kontrolünü sağlayarak doğruluğundan emin olmanız gerekmektedir. Web sitenizin erişim problemi DNS kaynaklı değil ise web siteniz için barındırma hizmeti aldığınız servis sağlayıcı kişi/firma ile görüşmeniz önerilir. Herhangi bir sorun olması durumunda Yardım/Destek sayfasındaki kanallardan bize ulaşabilir, konu hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Hosting ve e-posta hizmeti henüz vermemekteyiz ancak konu ile ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Bu ve diğer konulardaki yenilikler/gelişmeler hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız blog sayfamızı takip edebilirsiniz. Buna ek olarak bizimle iletişime geçmeniz halinde duyurulardan haberdar olabilirsiniz.

Alan adınız duraklatıldığında o alan adı ile ilişkilendirilmiş tüm ağ hizmetleri erişilemez olacaktır. E-posta hizmetiniz devam edemediği için e-posta alımı ya da gönderimi yapamazsınız.

Alan adı sunucusunu güncellemek için yapmanız gereken adımlar şu şekildedir:

 1. Kontrol panelinize giriş yapın.
 2. “Alan Adlarım” başlığı altında, güncellemek istediğiniz alan adınızı bulun. 
 3. Alan adınızın yanında yer alan “DNS” butonuna tıklayın.
 4. Açılan pencerede, DNS sunucu bilgileri için ayrılmış bölümlere yeni DNS sunucu bilgilerinizi girin.
 5. Bilgileri girdikten sonra, “Alan Adı Sunucularını Güncelle” butonuna tıklayın.
 6. Güncelleme işlemi tamamlandığında, DNS sunucu bilgileriniz güncellenmiş olacaktır.

DNS sunucu adreslerinin güncellenme işlemi, değişiklikleri kaydetmenizin ardından on beş (15) dakika içinde tamamlanmaktadır.

Güncelleme konusunda bir sorun oluştuğunu düşünüyorsanız, kaydedilmesini talep ettiğiniz sunucu adres bilgilerini yanıt olarak iletmeniz halinde gerekli kontrolleri gerçekleştirebiliriz.

Alan sunucularınızı METUnic’e ait olan DNS adreslerine yönlendirmeniz için bu kutucuk kullanılmaktadır. İlgili kutucuğa tıklamanız halinde, DNS sunucu bilgileriniz ns1.metunic.com.tr ve ns2.metunic.com.tr adreslerine yönlendirilir. Bu kutucuğu seçtikten sonra “DNS Kayıtları” ekranını kullanarak alan adınız için A, CNAME, MX, TXT gibi kayıtları ekleyebilir, alan adınızın sağ tarafındaki butonlardan URL ve E-Posta Yönlendirme gerçekleştirebilirsiniz.
 1. Kontrol panelinize giriş yapın.
 2. “Alan Adlarım” başlığı altından, değişiklik yapmak istediğiniz alan adınızı bulun.
 3. Alan adınızın sağ tarafındaki “DNS” butonuna tıklayın.
 4. Açılan pencerede, sunucu 1 kısmına “ns1.metunic.com.tr” ve sunucu 2 kısmına “ns2.metunic.com.tr” yazın.
 5. “Alan Adı Sunucularını Güncelle” seçeneğine tıklayın.
 6. “DNS kayıtları” menüsüne tıklayın.
 7. İşlem yapmak istediğiniz alan adını listeden seçin.
 8. Kayıt türünü seçin.
 9. Sunucu adı ve yönlendirecek yer gibi kısımları kayıtları edindiğiniz yerin size bildirdiği şekilde ekleyin.
 10. Kayıtlarınız on beş (15) dakika içinde güncellenmiş olacaktır.
DNS Kayıtları menüsünde yer alan NS seçeneği, alt alan adlarının farklı DNS sunucularına yönlendirilmesi için yapılandırma imkanı vermektedir. Örn: metunic.com.tr’ye bağlı altalan.metunic.com.tr olarak oluşturulmuş alt alan adının ns1.metunic.com.tr sunucusu yerine, ayrı bir DNS sunucu adı ile yönetilmesi için sunucu oluşturmada kullanılmaktadır.

Alan adı sunucularınızı “Alan Adlarım” başlığında değişikliği yapmak istediğiniz alan adınızın sağ tarafında yer alan “DNS” butonundan güncelleyebilirsiniz.

Sunucu adresleri değişikliklerinin gerçekleştirildiği ekran üzerinden sunucu adresi ile IP adresi tanımlaması gerçekleştirilmemektedir. Bu işlemi gerçekleştirmek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:
 1. Sunucu değişiklik ekranına gidin.
 2. Sol taraftaki menülerde bulunan “Alt Alan Adı Sunucusu” butonuna tıklayın.
 3. “Ekle Alt Alan Adı Sunucusu” butonuna tıklayın.
 4. Karşınıza çıkan ekranda, özel sunucu adresini oluşturmak istediğiniz alan adının uzantısı otomatik olarak eklenecektir. Sadece başına gelecek ibareyi (örn: ns) ve IP adresinizi ilgili alanlara girin.
 5. “Ekle” butonuna tıklayın.
 6. Sunucu adreslerini tanımladıktan sonra, “Alan Adı Sunucuları”na gidin.
 7. Sunucu adresi güncelleme ekranına ulaşmak için “DNS” butonuna tıklayın.
 8. Sunucu adreslerini alan adınız için kaydetmek için ilgili alanlara girin ve “Alan Adı Sunucularını Güncelle” butonuna tıklayın.
Bu adımları takip ederek, özel sunucu adresi oluşturabilir ve alan adınız için sunucu adreslerini tanımlayabilirsiniz.
Alan adı sunucu bilginizi METUnic DNS adreslerine yönlendirmeden, DNS Kayıtları menüsünden A kaydı girişi yaptıysanız da alan adı IP bilginiz güncellenemiyor olabilir. Bunun için öncelikle “Alan Adı Sunucuları” menüsünde sunucu adreslerinizi sırayla ns1.metunic.com.tr ve ns2.metunic.com.tr adresleri olarak kaydetmeniz ve sonrasında A kaydını girmeniz gerekmektedir.
METUnic DNS sunucularını kullandığınızda DNS kayıtlarınız (on beş) 15 dakika içerisinde güncellenecektir.

Alan adınız için aktif kullandığınız bir hosting yapılandırması mevcut ise DNS kayıtlarınızı, ilgili alan adı için yapılan DNS yönlendirmenizin bulunduğu sunucu bilgisayarlar üzerinden eklemeniz gerekmektedir.

Eğer hosting hizmeti almıyorsanız veya kayıtlarınızı METUnic üzerinde yönetmek istiyorsanız alan adınızın DNS adreslerini METUnic DNS sunucularına yönlendirerek de DNS kaydı girebilirsiniz. Bu işlemi gerçekleştirmek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

 1. Kontrol paneline giriş yapın.
 2. “Alan Adlarım” başlığı altında alan adınızı bulun.
 3. Alan adınızın sağ tarafında yer alan işlem seçeneklerinden “DNS” butonuna tıklayın.
 4. Sunucu 1 kısmına “ns1.metunic.com.tr” yazın.
 5. Sunucu 2 kısmına “ns2.metunic.com.tr” yazın.
 6. “Alan Adı Sunucularını Güncelle” butonuna tıklayın.
Alan adı sunucularınıza, DNS adreslerinin hatalı olarak sisteme girilmesinden ötürü ulaşamıyor olabilirsiniz. Bunun için DNS adres bilgilerinizin kontrolünü sağlayarak doğruluğundan emin olmanız gerekmektedir. Web sitenizin erişim problemi hatalı DNS bilgisi girmekten kaynaklanmıyorsa, web siteniz için barındırma hizmeti aldığınız servis sağlayıcı kişi/firma ile görüşmeniz önerilir.
METUnic, alan adı hizmeti dışında URL / E-posta Yönlendirme ve DNS yönetimi hizmeti de vermektedir.