GİZLİLİK

Domain whois, kayıt edilmiş bir alan adının ya da IP adresinin sahiplik bilgilerini gösteren kayıtlardır. Domain whois bilgilerini kontrol ederek alan adının kime ait olduğunu öğrenebilirsiniz.

Whois bilgileri, tescil edilen alan adının ne zaman kayıt edildiği, ne zaman sonlanacağı, kayıt edildiği firma ve domain sahibinin kim olduğu gibi çeşitli bilgiler içerir. ICANN kuralları gereği, alan adı sahiplerinin, whois bilgilerini eksiksiz ve tam olarak girmesi zorunludur.

ICANN’ in yayınlamış olduğu WHOIS politikaları uyarınca DNS sisteminin güvenliği ve erişilebilirliği açısında bu bilgilerin gizlenmemesi gerekmektedir. Ancak Avrupa Birliği’nce kabul edilen GDPR (Genel Veri Koruma Düzenlemesi) ve ülkemizde kabul edilen KVKK (Kişisel Verileri Koruma Kanunu) kapsamında, gerçek kişilere ait verilerin kamusal alanda ya da herhangi üçüncü kişiler ile paylaşılması suç teşkil ettiği için, yalnızca tanımladığınız kullanıcıya ait kuruluş bilgisi yayınlanmaktadır.

Gerçek kişilere ait alan adı bilgileri gizlenmekte, kuruluşlara ait bilgiler ise yayınlanmaktadır. Adres, e-mail, telefon gibi alan adına ait bilgilerin gizlenmesini/ gösterilmesini gerçekleştirmek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

  1. Kontrol paneline giriş yapın.
  2. “Alan Adlarım” başlığı altında alan adınızı bulun.
  3. Alan adınızın sağ tarafında yer alan işlem seçeneklerinden “Bilgi” butonuna tıklayın.
  4. Sol kısımda yer alan “Sahip Gizliliği” butonuna tıklayın.
  5. Açılan sayfada ilgili butonları aktif veya inaktif konuma getirebilirsiniz.