.TR KAYIT KURULUŞLARI ARASI TRANSFER

Kayıt kuruluşları arası transfer başka bir kayıt kuruluşunda bulunan bir alan adını METUnic paneline ya da METUnic panelinde bulunan bir alan adını başka bir kayıt kuruluşuna taşımak amacıyla yapılan işlemdir.
Alan adınızı farklı bir kayıt kuruluşundan METUnic’e transfer etmek için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:
  1. Alan adınızın bulunduğu kayıt kuruluşundan transfer kilidinin kaldırılması gerekmektedir.
  2. Kayıt kuruluşundan “Yetki Kodu” almanız gerekmektedir. Bu kod, alan adınızın METUnic’e transferi için gereklidir.
  3. METUnic’e transfer etmek istediğiniz alan adı için kontrol panelinizdeki “Transfer” butonuna tıklayın ve alan adınızı yazın. Sonrasında Yetki Kodunu ilgili alana girin.
  4. Transfer ücretini ödeme aşaması ile transfer başvurusunu tamamlayın.
  5. Transfer ücreti, alan adının bir (1) yıllık ödemesine denk gelmektedir ve transfer işlemi tamamlandığında alan adının süresi bir (1) yıl uzamaktadır.
*Halihazırda beş (5) yıl süresi olan alan adının transferinde bir (1) yıllık ücret alınmakta fakat bir (1) senelik uzatım yapılamamaktadır.

Resimli anlatıma ulaşmak için tıklayınız.
Alan adınızı farklı bir kayıt kuruluşuna transfer etmek için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:
  1. Alan adı kontrol panelinizde, sağ tarafta bulunan “Bilgi” seçeneğine tıklayın.
  2. “Transfer Kilidi” bölümünü seçin.
  3. “Alan adının transfer edilebilmesi için kayıt kuruluşu kilidini aç” butonuna tıklayın. Ardından, “EPP kodu talep ediniz.” butonuna tıklayarak EPP kodunu alın. Kod sağ tarafta görüntülenecektir.
  4. EPP kodunu bir yere kopyalayın veya not alın. Bu kodu yeni kayıt kuruluşunuza ileterek transfer işlemini başlatabilirsiniz.
EPP kodu, alan adı transferi sırasında güvenliği sağlamak amacıyla kullanılan bir tür onay kodudur. Bu kodu, eski kayıt kuruluşunuzdan alarak yeni kayıt operatörünüze ileterek alan adınızı güvenli bir şekilde transfer edebilirsiniz.
Transfer işlemleri 24 saat sonunda tamamlanmaktadır. Süreci hızlandırmak istiyorsanız alan adının bulunduğu kayıt kuruluşu üzerinden transfer isteğinizi onaylayabilirsiniz.