BAŞVURU İŞLEMLERİ

“.tr” Ağ Bilgi Sistemi ‘nin kısaltmasıdır. Bu sistem, .tr uzantılı alan adları ve sahip oldukları merkezi veritabanının işletilmesi ve güncellenmesi, rehber (whois) oluşturularak izlenmesi ve alan adı başvuru işlemlerinin gerçek zamanlı olarak yapılmasına imkan verecektir.
Türkiye’de telekomünikasyon sektörünü düzenleyip denetleyen kurumdur. BTK, gerekli gördüğü düzenlemleri yapmaya, mevzuatlar çerçevesinde Kayıt Kuruluşları ve UÇHS’leri denetlemeye, Kayıt Kuruluşu ve UÇHS faaliyetlerine son vermek dahil gerekli idari yaptırımları uygulamaya yetkilidir.
Başvuru, yenileme, iptal gibi alan adlarıyla ilgili işlemlerin yapılmasına aracılık eden taraftır. METUnic, TRABİS akreditasyonunu tamamlamış bir kayıt kuruluşudur.
Alan adları ile ilgili ihtilafların çözüm sürecini hakemler veya hakem heyetleri vasıtasıyla yürüten taraflar olarak tanımlanmaktadır.
Çeşitli sebeplerle (tarihi, kültürel özellikte veya halka mal olmuş değerler vb.) kayıt otoritesi tarafından tahsisi kısıtlanmış ve başvuru sırasında belge talep edilecek alan adları listesidir.
Mevzuata, kamu düzenine ve genel ahlaka aykırı olma gibi sebeplerle kayıt otoritesi tarafından tahsisine izin verilmeyen alan adları listesidir.

Başvuru ile ilgili resimli anlatıma buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Online alan adı başvurunuz ve ödemeniz sonrasında alan adınız en geç on (10) dakika içinde kontrol panelinizde bulunan “Belge Bekleyen .tr Uzantılı Alan Adı Başvuruları” başlığı altında görüntülenecektir. “Açık” sekmesinde bulunacak alan adınızın sağ tarafında yer alan “Belge Yükle” butonuna tıklayarak belgelerinizi iletebilirsiniz.
Başvurmuş olduğunuz alan adları için gönderdiğiniz belgelere Kontrol Panelinize giriş yaptıktan sonra “Belge Bekleyen .tr Uzantılı Alan Adları” listesinden ulaşabilirsiniz.
Başvurunuzun ne durumda olduğunu, kontrol panelinizden giriş yaparak “Belge Bekleyen .tr Uzantılı Alan Adı Başvuruları” sekmesinden görüntüleyebilirsiniz. İlgili değerlendirme yetkili kayıt otoritesi TRABİS tarafından yapılacaktır.
Başvurunuzun ne durumda olduğunu “Belge Bekleyen .tr Uzantılı Alan Adı Başvuruları” sekmesinden görüntüleyebilirsiniz.

Başvurunun iptal nedenini TRABİS’ten alınan bilgiler doğrultusunda size gönderilen e-postayı inceleyerek öğrenebilirsiniz. Ayrıca Yardım/Destek sayfasındaki kanallardan bize ulaşabilir, konu hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Alan adınıza idari, mali ve teknik sebeplerle ulaşılamıyor olabilir. Yardım/Destek sayfasındaki kanallardan bize ulaşabilir, konu hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Belgeli alan adı başvurularının onaylanması kayıt kurumunun işleyişine ve yoğunluğuna bağlıdır. Normal işleyiş içerisinde belgelerinizin değerlendirilip tarafınıza dönüş yapılması en fazla on beş (15) gün sürer.
Belgeli bir alan adı başvurusunda bulunduğunuz zaman belgelerinizi iletmek için on beş (15) gün süreniz vardır. On beş (15) gün süre içerisinde başvuru için gerekli belgeler iletilmediğinde online başvuru otomatik olarak iptal edilir.
.info, .org, .pro ve .tv uzantılı alan adları haricinde Türkçe karakterli alan adları için başvuruda bulunabilirsiniz. Ancak bazı hosting veya e-posta hizmetlerinin Türkçe ya da diğer yerel karakterleri desteklememektedir.

Belgesiz alan adları uzantıları: .com.tr, org.tr, net.tr, gen.tr, tel.tr, name.tr, biz.tr, tv.tr, info.tr, bbs.tr, web.tr.

*Belgesiz uzantılarda Takıl nedeniyle yetkili kayıt otoritesi TRABİS tarafından belge talep edilebilir.

Belgeli alan adları uzantıları: av.tr, bel.tr, dr.tr, edu.tr, gov.tr, k12.tr

Belgeli olarak tahsis edilen alan adları için gerekli belgelerin listesine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Herhangi bir sorun olması durumunda Yardım/Destek sayfasındaki kanallardan bize ulaşabilir, konu hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Almak istediğiniz uzantının alan adı tahsis ve kullanım amacıyla uygun olduğundan emin olmalısınız. Belgeli alan adlarında her uzantı her türlü kuruma tahsis edilmemektedir. Örneğin, ticari bir şirket olarak, devlet kurumlarına tahsis edilen .gov.tr uzantılı bir alan adı almanız mümkün değildir. Ek olarak uygun uzantıyı belirledikten sonra bu alan adının tahsisi için gerekli belgelere sahip olduğunuzdan emin olmalısınız.
Evet, alabilir. Alan adı başvurunuzu metunic.com.tr sayfasından kullanıcı adınızla giriş yaptıktan sonra, “Sipariş Ver” sekmesini tıklayarak yapabilirsiniz. Gerekli bilgileri doğru ve eksiksiz doldurarak alan adı tahsisi gerçekleştirilebilirsiniz.
Her türlü alan adı tahsisinde her şeyden önce geçerli olan prensip “ilk gelen alır” prensibidir. Bir alan adıyla ilgili olarak kullanım hakkınız olduğunu ya da markanızın/isminizin kullanıldığını düşünüyorsanız, alan adı belge ile tahsis edildi ise resmi kurumlara (mahkeme), 14 Eylül 2022 sonrası belgesiz tahsis edildi ise yetkili uyuşmazlık mekanizmasına başvurarak itirazda bulunabilirsiniz.
Her türlü alan adı tahsisinde her şeyden önce geçerli olan prensip “ilk gelen alır” prensibidir. Alan adıyla ilgili işlem yapılabilmesi için başvuru işleminin neticelenmesi gerekmektedir.
Alan adınızın aktif olarak faaliyete geçmesi için sunucu hizmeti aldığınızdan, alan adınızı bu sunuculara yönlendirdiğinizden ve alan adınıza içerik sağlayacak bir websitesi hazırlamış olduğunuzdan emin olun. Alan adı tahsisi yapmak, aktif bir websitesine sahip olmak için gereken şeylerden yalnızca bir tanesidir.

Ödemesi yapılmayan alan adları, son ödeme tarihi geçtikten sonra iki (2) ay boyunca duraklatılır. İki (2) ayın sonunda TRABİS (.tr kayıt otoritesi) sistemi tarafından otomatik olarak silinmektedir.

Silinme sonrası ilgili alan adına bir (1) ay süre ile yeni tahsis yapılamamaktadır. Bu alan adının tahsise açıldığı bilgisi TRABİS websayfasında bir (1) ay boyunca yayımlanır.

Belgelerinizi taratarak ya da fotoğrafını çekerek PDF ya da JPEG formatında iletmeniz yeterlidir. Fiziksel olarak belge kabul edilmemektedir.