.TR İÇ TRANSFER

İç transfer, METUnic panelinde bulunan bir alan adını başka bir METUnic paneline taşımak amacıyla yapılan işlemdir.

Önceden, Hesaplar Arası Aktarım olarak adlandırılan ve form ile gerçekleştirilen bu işlem kullanıcılar için daha basit ve kullanışlı olması için belgesiz/çevrimiçi hale getirilmiştir.

Belgesiz bir şekilde gerçekleştirebileceğiniz iç transfer işlemini kullanıcı paneli üzerindeki “İç Transfer” menüsünden yapabilirsiniz.

Resimli anlatıma buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Gönderen hesap, alan adının mevcutta bulunduğu panele verilen addır. Eğer iç transferi alıcı hesap başlatmışsa, alan adı için başlatılan iç transfer işleminin onay veya red kararını veren hesaptır.

Alıcı hesap, iç transfer başlatılan, alan adının aktarılacağı yeni panele verilen addır. Eğer İç Transferi gönderen hesap başlatmışsa, alan adı için başlatılan iç transfer işleminin onay veya red kararını veren hesaptır.

İç transfer işleminin tamamlanması için karar veren hesabın işlemi onaylaması gerekmektedir. İç transfer işlemi başlatılan alan adı ile ilgili mail, hem alıcı hem de gönderen hesaba iletilmektedir.

İlgili iç transfer işlemi için karar veren hesap tarafından beş (5) gün içerisinde herhangi bir işlem gerçekleştirilmemesi durumunda, işlem otomatik olarak iptal edilir.

Çevrimiçi iç transfer talebi başlatıldıktan sonra onay verilmesi halinde aktarım on beş (15) dakika içinde tamamlanmaktadır.

METUnic bünyesinde gerçekleştirilen, iç transfer işlemi ücretsizdir.

İç transfer işleminin tamamlanabilmesi için alan adının yer aldığı müşteri paneli tarafından beş (5) gün içinde onay verilmesi beklenecektir. Bu süre içinde onayı verilmeyen iç transfer talepleri otomatik olarak iptal edilmektedir.

Süreç ile ilgili herhangi bir problem yaşamanız durumunda, Yardım/Destek sayfasındaki kanallardan bize ulaşabilir, konu hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.

METUnic panelinde iç transfer işlemi gerçekleştirmeniz durumunda, ilgili alan adına bağlı hizmetlerin de transferi gerçekleştirilir.

Yönlendirme, DNS ve NS kayıtları gibi hizmetler, alıcı hesabın paneline doğrudan taşınır.

Alan adınız METUnic’e kayıtlı ancak sizin hesabınızda yer almıyorsa iç transfer aracılığı ile alan adını kendi hesabınıza transfer edebilirsiniz.

Bu işlem için alan adının bulunduğu METUnic hesabı ile irtibat halinde olmanız durumunda karşılıklı onay vererek, anlık olarak transfer talebinizi tamamlayabilirsiniz.

  • İç transfer kapsamında onayı beklenen alıcı ya da gönderen hesap beş (5) gün boyunca talebe yanıt vermez ise aktarım işlemi otomatik olarak iptal edilir.
  • İç transfer kapsamında onayı beklenen alıcı ya da gönderen hesap red kararı verirse işlem iptal edilir.
  • Özel durumlarda METUnic transfere müdahele etme hakkını saklı tutar.