Sıkça Sorulan Sorular

BAŞVURU İŞLEMLERİ

ÖDEME İŞLEMLERİ

DNS

SAHİP DEĞİŞİKLİĞİ

GİZLİLİK

AKTARIM

E-POSTA YÖNLENDİRME

URL YÖNLENDİRME

.COM S.S.S

.NET S.S.S

.ORG S.S.S

.INFO S.S.S

.ME S.S.S

.PRO S.S.S

İç Transfer

Alan adı başvurunuzu metunic.com.tr sayfasından kullanıcı adınızla giriş yaptıktan sonra, “Sipariş Ver” sekmesini tıklayarak yapabilirsiniz.

Başvurunuz için tamamlamanız gereken adımlar aşağıdaki görsellerde anlatılmaktadır.

1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
Online alan adı başvurunuz ve ödemeniz sonrasında alan adınız yaklaşık bir saat içinde, kontrol panelinizde bulunan "Belge Bekleyen .tr Uzantılı Alan Adı Başvuruları" başlığı altında görüntülenecektir. "Açık" sekmesinde bulunacak alan adınızın sağ tarafında yer alan "belge yükle" butonuna tıklayarak belgelerinizi iletebilirsiniz.
Başvurmuş olduğunuz alan adları için gönderdiğiniz belgelere Kontrol Panelinize giriş yaptıktan sonra “Belge Bekleyen .tr Uzantılı Alan Adları” listesinden ulaşabilirsiniz.
Başvurunuzun ne durumda olduğunu, kontrol panelinizden giriş yaparak “Belge Bekleyen .tr Uzantılı Alan Adı Başvuruları” sekmesinden görüntüleyebilirsiniz.
Başvurunuzun neden onaylanmadığını Nic.tr’den alınan bilgiler doğrultusunda size gönderilen e-postadan ya da tarafımıza yardım-destek talebi oluşturarak öğrenebilirsiniz.
Başvurunuzun ne durumda olduğunu“Belge Bekleyen .tr Uzantılı Alan Adı Başvuruları”sekmesinden görüntüleyebilirsiniz.
Alan adınızın aktif olmamasının farklı nedenleri olabilir: ödeme zamanı gelmiş olmasına rağmen ödemesi yapılmamış, idari nedenlerle duraklatılmış ya da sunucularınızda bir hata oluşmuş olabilir. Eğer ödemenizi yaptıysanız, detaylı bilgi almak için lütfen müşteri hizmetlerimizle iletişime geçin.
Belgeli alan adı başvurularının onaylanması kayıt kurumunun işleyişine ve yoğunluğuna bağlıdır. Normal işleyiş içerisinde belgelerinizin değerlendirilip tarafınıza dönüş yapılması en fazla 2 iş günü sürer.
Belgeli bir alan adı başvurusunda bulunduğunuz zaman belgelerinizi iletmek için 15 gün süreniz vardır. 15 gün süre içerisinde başvuru için gerekli belgeler iletilmediğinde online başvuru otomatik olarak iptal edilir.
Türkçe karakterli .tr uzantılı alan adları için başvuruda bulunabilirsiniz. Ancak bazı hosting veya e-posta hizmetlerinin Türkçe ya da diğer yerel karakterleri desteklemediğini bilmenizde fayda var.
Belgeli alan adları: .com.tr, org.tr, gov.tr, bel.tr, k12.tr, edu.tr, av.tr, dr.tr, net.tr dir. Diğer alan adları için belgesiz başvuru yapabilirsiniz.
Belgeli olarak tahsis edilen alan adları için gerekli belgelerin listesine başvuru için [gerekli belgeler linkinden](https://metunic.com.tr/content/tr-gerekli-belgeler) ulaşabilir, kendi durumunuzla ilgili bilgi almak için müşteri hizmetlerimize ulaşarak bizden bilgi alabilirsiniz.
Öncelikle almak istediğiniz uzantının alan adı tahsis ve kullanım amacıyla uygun olduğundan emin olmalısınız. Belgeli alan adlarında her uzantı her türlü kuruma tahsis edilmemektedir. Örneğin, ticari bir şirket olarak, devlet kurumlarına tahsis edilen .gov.tr uzantılı bir alan adı almanız mümkün değildir. Uygun uzantıyı belirledikten sonra bu alan adının tahsisi için gerekli belgelere (Ticari unvanı gösteren resmi belge, marka belgesi ya da adsoyad.com.tr için TC Kimlik Numarası ve kimlik gibi) sahip olduğunuzdan emin olmalısınız.
Türkçe karakterli alan adı için başvuruda bulunmanız ve alan adının tahsisi için gerekli belgeleri iletmeniz gerekmektedir. İngilizce karakterli alan adına sahip olmak, Türkçe karakterli alan adının tarafınıza tahsisi için yeterli değildir.
Türkiye’de geçerli bir markası olan gerçek ya da tüzel kişiler ve Türkiye’de geçerli markası olmayan ancak bulunduğu ülkede ticari sicile kayıtlı olan ve Türkiye ile ticari bir ilişkisini belgeleyebilen tüzel kişiler .com.tr uzantılı alan adları için başvuruda bulunabilirler.
Türkiye’de geçerli bir markası (Örn. Türk Patent ve Marka Kurumu ya da WIPO gibi) olan gerçek ya da tüzel kişiler ve Türkiye’de geçerli markası olmayan ancak bulunduğu ülkede ticari sicile kayıtlı olan ve Türkiye ile ticari bir ilişkisini belgeleyebilen tüzel kişiler .com.tr uzantılı alan adları için başvuruda bulunabilirler.
Her türlü alan adı tahsisinde her şeyden önce geçerli olan prensip “ilk gelen alır” prensibidir. Belgesiz alan adlarında alan adı boştaysa doğrudan tahsis edilebilir. Belgeli alan adlarında ise yine müsait olan alan adı için ilk başvuruda bulunan kişi, alan adı tahsisi için gerekli belgeleri ileterek alan adını tahsis ettirme hakkına sahip olur. Belgeli alan adları onaylanırken başka bir kurum ya da kişinin de hakkı olup olmadığına değil, başvuru yapan kişinin gerekli koşulları sağlayıp sağlamadığına yani isim sahibi hakkı olup olmadığına bakılır. Bir alan adıyla ilgili olarak kullanım hakkınız olduğunu ya da markanızın/isminizin kullanıldığını düşünüyorsanız, yetkili uyuşmazlık mekanizmasına başvurarak itirazda bulunabilirsiniz.
METUnic tarafından henüz bu tür hizmetler verilmemektedir. Ancak yakın bir zamanda verilmeye başlayacaktır.
Alan adınızın aktif olarak faaliyete geçmesi için sunucu hizmeti aldığınızdan, alan adınızı bu sunuculara yönlendirdiğinizden ve alan adınıza içerik sağlayacak bir websitesi hazırlamış olduğunuzdan emin olun. Alan adı tahsisi yapmak, aktif bir websitesine sahip olmak için gereken şeylerden yalnızca bir tanesidir.
Almak istediğiniz alan adı için mevcut bir başvuru varsa başvurunun olumlu ya da olumsuz olarak sonuçlanmasını beklemeniz gerekmektedir. Başvuru olumsuz sonuçlanır alan adına başvurabilirsiniz, alan adı tahsis edildiyse alan adına itiraz edebilirsiniz.
Alan adları ödeme tarihi geldiği halde ödemesi yapılmadığında, başka bir idari nedenden kaynaklanmıyorsa, duraklatılır. Duraklatılan alan adları için 3 ay ödeme bekleme süresi vardır. Ödemesi, son ödeme tarihi geçtikten sonra 3 ay boyunca yapılmayan alan adları bu süre sonunda silinerek yeniden tahsise açılır.
Belgelerinizi taratarak ya da fotoğrafını çekerek PDF ya da JPEG formatında iletmeniz yeterlidir. Çıktısını iletmenize gerek yoktur.